2021
- Těší nás zájem všech turistů, kteří si kupují naši TURISTICKOU VIZITKU. Ale naše zásoby postupně mizí. Proto jsme dne 8. 11. 2021 objednali výrobu dalších kusů turistické vizitky CZ 4268.
- Také nás zasáhl v polovině měsíce října krach BOHEMIA ENERGY...
- 25. 9. 2021 Koná se unikátní celorepubliková akce PORTA APERTA, během které se otevře veřejnosti několik desítek dílen, výroben a farem, v nichž se po celé republice rodí produkty oceněné regionálními značkami kvality. Návštěvy budou mít různou podobu podle místních podmínek, někde bude možné si vše prohlédnou individuálně, jinde formou řízené exkurze. Na některých místech se potkáte i s dalšími výrobci, kteří nemají sami prostor zvát hosty do provozovny, ale alespoň předvedou své dovednosti a výrobky u "sousedů".
Máme certifikát - REGIONÁLNÍ PRODUKT KRUŠNOHOŘÍ - "Výrobky z ručně zpracované vlny z Krušnohoří". U nás se budete moci seznámit s celým procesem zpracování surové ovčí vlny od začátku až ke konečnému výrobku. Zajímá vás, jak vzniká klubíčko z vlny, aby se mohly uplést rukavice nebo třeba teplé ponožky? Uvidíte to, co jste ještě neviděli... Zažijete nejen praktické ukázky výroby, ale budete si moci také vlastnoručně vyzkoušet některé tradiční postupy. Otevřena bude i dílna pro děti. Prodej výrobků.
- 26. 6. 2021 Seznámit se, jak probíhá proces zpracování surové ovčí vlny až k hotovému výrobku, přijely děti z ústeckého Domu dětí a mládeže. Překvapením pro ně bylo, jak vůbec ostříhaná vlna z ovce vypadá, tuto možnost ve městě nemají. Viděly, co všechno je potřeba udělat, abychom získali přízi. Ta se dále používá k pletení nebo háčkování, případně i ke tkaní na tkalcovském stavu. Vyzkoušely si česání vlny pomocí kartáčů i na bubnové česačce. Velkým dobrodružstvím pro ně bylo usednutí ke kolovrátku. Není vůbec snadné skloubit pohyby nohy s rukama. Domů si odvážely vlastnoručně uplstěnou barevnou kuličku z vlny.
- 14. 6. 2021 V rámci projektových dnů s názvem Zapomenuté pohraničí nás navštívila prima (celkem 34 studentů a 3 pedagogové) s třídní profesorkou Zuzanou Hruškovou z gymnázia dr. Václava Šmejkala v Ústí nad Labem.
První den šli pěšky z Adolfova (tam je z Ústí dovezl autobus) starou cestou (dnes cyklostezka) do Krásného Lesa. Zastávku měli u Grizzzlochova mlýna, kde se seznámili s nejstarším domem č.p. 207, který až do roku 1947 sloužil jako vodní mlýn. Prohlédli si uvnitř zachovalou mlynářskou technologii, přírodní zahradu s jezírkem, suchými zídkami, chýší z vrbového proutí a mokřady. Také pro ně byla připravena ukázka zpracování ovčí vlny tradičními postupy. Mnoho z nich mělo s sebou turistický deník, kam si vlepili naši turistickou vizitku a kam si dali také razítko. Další den pokračují do Petrovic, kde si prohlédnou kostel, ve středu se vydají na Špičák.
- 12. - 13. 6. 2021 Víkend otevřených zahrad. V České republice se poprvé v roce 2010 pod záštitou Národního památkového ústavu otevřely tři zahrady a jejich počet postupně vzrůstal. V letošním roce se otevřely brány 232 zahrad a parků, z toho bylo 46 nově zapojených objektů. A mezi nimi byla i Přírodní zahrada u Grizzlochova mlýna (plaketu Přírodní zahrada jsme získali 27. srpna 2019). Připraveny byly schematické mapy se zakreslením celé zahrady pro lepší orientaci, prohlídky byly komentované a nechybělo ani drobné občerstvení. Přišlo se podívat přes třicet lidí, většinou z okolních obcí (Libouchec, Tisá, Děčín, Ústí nad Labem), uvítali jsme u nás ale i ředitelku Muzea v přírodě Zubrnice paní Mgr. Ivanu Mikuleckou, která přijela s celou rodinou načerpat inspiraci. Milým překvapením byli i návštěvníci z nedaleké Pirny. Kromě prohlídky přírodní zahrady se návštěvníci mohli podívat do původního vodního mlýna, zde obdivovali nejen zachovalou mlynářskou technologii, ale i pokračující rekonstrukční práce. Součástí prohlídky byly i ukázky tradičního řemesla, zpracování ovčí vlny postupy, jak to dělávali naši předkové. Ti odvážnější si mohli předení na kolovrátku nebo česání vlny na bubnové česačce také vyzkoušet. Do Německa putovaly čepice, nejedny ponožky a rukavice vyrobené zde v Grizzlochově mlýně tradičními postupy, s certifikátem Regionální produkt Krušnohoří. Návštěvníci si mohli zakoupit naše pohledy, turistickou vizitku (CZ4268 Grizzlochův mlýn), turistickou fotonálepku (F824 - REGIONÁLNÍ PRODUKTY, VÝROBKY Z RUČNĚ ZPRCOVNÉ VLNY Z KRUŠNOHOŘÍ), využili možnosti seznámit se s okolím Grizzlochova mlýna a mnozí přislíbili, že se sem budou vracet i v příštích letech.
Příští ročník Víkendu otevřených zahrad se uskuteční 11. - 12. 6. 2022.
- 11. 6. 2021 V souladu s ust. § 29 odst. 2 zákona č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči ve znění pozdějších předpisů provedl Magistrát města Ústí nad Labem, odbor územního plánování a stavebního řádu jako příslušný orgán státní památkové péče podle § 2 a 3 písm. b) zákona č. 314/2002 Sb., o stanovení obcí s pověřeným obecním úřadem a stanovení obcí s rozšířenou působností, § 10 a 11 odst.1 zákona č. 20/1987 Sb., státní památkové péče ve znění pozdějších předpisů kontrolu dodržování podmínek závazných stanovisek vydaných k obnově usedlosti č. p. 207 v k.ú. Krásný Les v Krušných horách, zapsané v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstř. číslem 42 443/5-188, pro práce realizované v termínu červen 2020 - květen 2021. Dostavila se dvoučlenná delegace z magistrátu, na závěr kontroly konstatovala, že neshledala žádná pochybení.
- 4. 6. 2021 Animační program "Toč se, můj kolovrátku" pro žáky 1. třídy základní škola Litoměřice
- 20. zimní plavba. Letos po Labi popluje dokonce už pět lodí. Naplánovaný termín ze začátku ledna se posouvá na únor (bude ještě přesněji upřesněn).
- Začátek roku je již tradičně spojen s vypracováním vyúčtování dotace, kterou jsme v minulém roce obdrželi od Ministerstva kultury ČR (včetně závěrečné zprávy s kompletní fotodokumentací). Jednalo se o II. fázi obnovy střešní krytiny jižní strany, tj. směrem k silnici.